Zpět

Páteční oslavy očima studenta

Dne 18. září 2020 počalo slavnostní výročí kutnohorské školy, na které dlouho nezapomene celé město. Naše Průmyslovka odpálila špunt nad 150 lety, což je doba, která uplynula od jejího založení.
Při této příležitosti se shromáždili učitelé, studenti, ale i škole blízcí partneři v zahradách Gasku, aby zahájili oslavy, které díky své vydatné energii přetrvaly i přes sobotní den. Na vodním pódiu, kde jsem si připadal jako velkorysý senátor ze starověkého Říma, se vystřídali významní lidé. Historie a současné úspěchy školy se prolínaly s překrásným zpěvem kutnohorského sboru.
Po dopoledni stráveném v zahradách se strhnul průvod napříč uličkami města, který vytloukl kterákoliv moje očekávání. A to doslova. Několika set metrovou stonožku totiž vedli bubeníci z Groove Army. Výstřely této armády přivedly obdiv nejen do tváří zúčastněných, ale i do všech kolemjdoucích, kteří měli natolik štěstí, aby nás potkali. Moje srdce bylo přeneseno do každoročně úchvatných průvodů v Severní Americe, a kdybych mohl, celé si ho vyplavím krásou. V zápalu okamžiku dokázali mnozí zapomenout na obavy vyvolané nemocí a nechali se unášet čirou hudbou.
Průvod nás provedl úzkými uličkami Kutné Hory až zpátky ke škole. Veřejnost měla možnost nahlédnout do zákoutí její budovy. Pódium bylo celý den v ohni – a když den skončil a objevily se hvězdy, tak dvojnásob. Zpěváci včetně Pekaře a Rybiček 48 přivábily široký dav. Zároveň byla odhalena zářivá videoprojekce na budově školy.
Tehdy jsem si uvědomil: Oslavy se vydařily lépe, než jsem kdy očekával. Toho dne stála budova Průmyslovky výše než Chrám svaté Barbory.


Vytisknout