STUDIJNÍ OBORY

26-41-M/01 Elektrotechnika

0
Přijímáme do 1. ročníku
žáků

Zaměření Automatizační technika

Zajímají tě počítače a chceš je používat k praktickým účelům? Chceš se naučit využívat internet k řízení funkcí rodinného domku nebo chceš pochopit, na jakých principech pracuje automatizovaná výroba? Potom je pro tebe správnou volbou zaměření Automatizační technika. Naučíš se programovat jednočipové mikropočítače, ale velký čas svého pobytu na škole strávíš i programováním PéeLCéček. Ty jsou srdcem mnoha řídicích systémů výroby. V našich laboratořích si všechno prakticky osaháš. Máme zde model kolejiště, výrobní linku a řadu dalších pomůcek. Mnoho pozornosti budeme věnovat chytrým budovám. Jejich každé zařízení (vypínače, rolety, světla, zásuvky) má svoji inteligenci a svůj procesor. Za chvíli budeš v laboratořích jako doma, naučíš se využívat internet nebo SMS k dálkovému zapnutí topení nebo zabezpečení a hlídání objektů. Pochopíš, jak fungují roboty, které umí svářet a lakovat karoserie aut na výrobních linkách. A nejen elektrická energie bude tím, co budeš čtyři roky využívat, vyzkoušíš si také jak zapojovat i zařízení poháněná stlačeným vzduchem.

V praxi se absolventi tohoto zaměření uplatní zejména v technických a hospodářských funkcích, v oblasti konstrukce, projekce a diagnostiky elektrotechnických zařízení. Uplatnění najdou také jako technici měření a regulace, operátoři a programátoři průmyslových automatů.

Zaměření Počítačové systémy

Zajímá tě elektronika a chtěl bys proniknout do principů funkce počítačových technologií? V takovém případě si vyber zaměření Počítačové systémy! Počítače jsou v současnosti naprostou nutností pro každého, ovšem ty jim budeš rozumět lépe než běžní uživatelé. Seznámíš se s jejich konstrukcí a budeš je sestavovat z jednotlivých komponent a provádět jim odborný servis. Staneš se pokročilým uživatelem operačních systémů. Samotným počítačem to ale neskončí, protože nejdůležitější je jejich vzájemná komunikace. Vrcholem tvého studia se stane předmět Počítačové systémy, ve kterém se naučíš vytvářet počítačovou síť. Spoustu hodin pak strávíš v laboratoři. Tam se ti protokol TCP/IP vryje pod kůži, bity a bajty ti nebudou dělat problém. Jasné je, že abys pronikl do těchto technologií, musíš porozumět i základům programování. Naučíš se mluvit programovacím jazykem a seznámíš se s využitím databázových serverů při realizaci informačních systémů.

V praxi se absolventi tohoto zaměření uplatní zejména v oblasti výroby, diagnostiky a správy počítačů a počítačových sítí. Své uplatnění najdou i jako školící technici v oblasti informačních technologií, případně jako operátoři počítačových systémů.

Zaměření Sdělovací technika

Jak je možné, že na jednom kanálu přenášíme více televizních programů? Co nám ukazuje náš mobilní telefon o datovém připojení, sítích 4G a jak je to se sítí 5G? Chceš-li znát odpovědi na tyto otázky, vyber si zaměření Sdělovací technika. Zdaleka to však není vše. Chceš se cítit doma bezpečně a bezpečí domova zajistit i ostatním? V předmětu Zabezpečovací technika se naučíš, jak projektovat a realizovat zabezpečovací systémy do bytů či prodejen. Naučíš se naprogramovat ústřednu zabezpečovacího systému a vše vyzkoušet na panelech ve speciální učebně. Nastavit komunikaci s pultem centrální ochrany a monitoring celého systému z domova. Víš, že protipožární systém je nadřízen všem ostatním elektronickým systémům? Seznámíš se s elektronickým protipožárním systémem, funkcí a zásadami projektování jednotlivých hlásičů v komerčních objektech a pravidly pro instalaci. Ani počítačové sítě a optické trasy nezůstanou stranou. Zjistíš, jak snadno se pracuje využívá špičková měřicí technika. Můžeš si změřit parametry svého vlastního zesilovače, optické trasy a dalších zařízení. Seznámíš se s oblastí digitálních telefonních ústředen.

V praxi najdou absolventi tohoto zaměření uplatnění zejména v oblasti techniků poplachových, zabezpečovacích a tísňových systémů, elektronických protipožárních systémů, ale i v oblasti mobilních komunikací či digitálního televizního příjmu, nebo specialistů digitálních přenosových tras.

Zaměření Energetika

Základem všeho je energie a její transformace. Když rozsvítíte světlo, zapnete počítač nebo dobíjíte baterii mobilního telefonu, vždy využíváte známou elektrickou energii. Jakými způsoby se ale elektrická energie vyrábí? Jak se přenáší z elektráren do měst a průmyslových areálů? Jak se dále v průmyslových podnicích, domech a bytech rozvádí k jednotlivým spotřebičům? Jestli chceš znát odpovědi na tyto otázky a máš rád velká zařízení s velkými výkony, pak právě pro tebe je připraveno zaměření Energetika. Nebudeme se však zabývat pouze výrobou, přenosem a distribucí elektrické energie. Naučíme se i elektrickou energii využívat, a to v podobě světla, tepla a elektrických pohonů. Získáš znalosti z oblasti tvorby projektové dokumentace elektroinstalací a budeš schopen(a) vytvořit projekt elektroinstalace bytového domu, rodinného domu i průmyslového objektu. Seznámíš se s návrhy osvětlení budov i ulic. Navrhneš si vlastní fotovoltaickou elektrárnu například pro dobíjení elektromobilu. U pouhých návrhů ale nezůstaneme a absolvuješ i praktickou výuku na cvičném polygonu distribučního rozvodu. V dílnách se naučíš zapojovat rozváděče, elektroinstalační prvky a běžné spotřebiče. A co dál po škole? Můžeš jít na vysokou školu nebo do praxe. V každém případě ale vždy budeš v oblasti elektrotechniky velmi žádaným specialistou, kterých je v době moderních energetických řešení stále na trhu práce nedostatek.

V praxi najdou absolventi tohoto zaměření uplatnění zejména v oblasti projekce elektroinstalací, jako vedoucí výroby v oblasti výstavby, energetik podniku nebo manager distribučních společností.

18-20-M/01 Informační technologie

0
Přijímáme do 1. ročníku
žáků
(škola může přijmout dalších 30 žáků)

Pokud tě zajímá vše kolem internetu, chceš proniknout do tajů informačních systémů, oslovily tě nekonečné možnosti umělé inteligence, jsi kreativní a chceš tvořit počítačové aplikace, pak si vyber obor Informační technologie. Prožiješ tak čtyři roky svého života v zajetí IT. Už od prvního ročníku se budeš učit aktivně komunikovat s počítačem a velmi brzy zjistíš, že počítače nejsou určené jen pro hraní počítačových her. Druhák je plný operačních systémů a počítačového hardware, ale i programování. Ovládneš technologickou architekturu i vnitřní programové vybavení. Samozřejmě neunikneš ani kouzlu počítačové grafiky. V průběhu tří let si osvojíš moderní principy objektově orientovaného programování a pronikneš do tajů tvorby desktopových či webových aplikací. Ve vyšších ročnících strávíš spoustu hodin v počítačových laboratořích, kde si vše prakticky vyzkoušíš. Protokol TCP/IP se stane tvým životním standardem a bity i bajty si doslova zamiluješ. Při studiu si užiješ legraci, a ještě se naučíš i spoustu praktických věcí. Obor vychovává odborníky schopné podílet se na návrzích, vytváření a provozu informačních systémů. Pokud ale  budeš chtít získat ještě více odborných znalostí, rozhodně pokračuj ve studiu IT oboru na vysoké škole. Hlouběji pronikneš do oblastí vývoje softwarových aplikací, správy databázových systémů či systémové integrace.

V praxi se absolventi uplatní jako IT technici, pracovníci uživatelské podpory, správci počítačových sítí, programátoři či konzultanti informačních technologií.

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us