Zpět

Vzpomínka na oslavy 150 let školy

Letošní rok je z mnoha pohledů skutečně netradičním rokem. Lidé se smiřují s dosud neznámým životním stylem, který si vyžádala různá vládní opatření a omezení zavedená v souvislosti s virovou pandemií. No, není to moc veselé. Pro naši školu je však tento rok v dobrém slova smyslu pozitivní, tedy potěšující a radostný! Rok 2020 je pro Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře rokem jubilejním!

Před 150 lety totiž dali hlavy dohromady pokrokově smýšlející pánové z tehdejší Řemeslnické besedy, která sdružovala řemesla a živnosti různých oborů, a vymysleli projekt Průmyslové školy pokračovací. Tak se tehdy jmenovala škola, která je považovaná za start technického školství v našem regionu. K místu svého činu si vybrali budovu v Hornické ulici, kde nyní sídlí Všeobecná zdravotní pojišťovna a ambulance praktických lékařů.

V roce 1894 přešla škola do správy města Kutné Hory, které se o ní celých 15 let staralo pod hlavičkou Všeobecná řemeslnická škola. Později si školu střídavě přehazovali městští či krajští (tehdy nazývaní zemští) správci. I obory vzdělávání se s postupem let měnily. Od původních všeobecných řemesel, přes školu na zpracování kovu a dřeva, strojní průmyslovku, silnoproudou či slaboproudou elektrotechniku, až k současné moderní elektronice a informačním technologiím. No, je to pěkně vydupaná cesta, kterou si naše škola za 150 let svého života prošla.

Rok 1929 byl velkým mezníkem v historii školy. Bylo zahájeno vyučování v nové budově, ve které škola sídlí dodnes. Skvěle navržena v technicky vyspělém funkcionalistickém stylu, s precizně provedenými kubistickými tvary, se stala nepřehlédnutelným monumentem našeho města.

Samotné dokončení stavby bylo oznámeno s nebývale velkou slávou. Nová budova na Masarykově ulici vzešla do povědomí lidí velkoryse uspořádanou Všeobecnou krajinskou výstavou, která zaplavila nejen školu samotnou, ale i pozemky k ní přilehlé.

Ano, můžeme být po právu hrdí na práci našich předků, kteří nám vyšlapali sto padesáti lety prověřenou cestu, po které nyní kráčíme i my, studenti a zaměstnanci Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky.

V pátek 18. září a v sobotu 19. září se konaly již jednou odložené oslavy stopadesátiletého jubilea. Během těchto dnů škola doslova otevřela své dveře dokořán. V pravidelných intervalech průběžně probíhaly komentované prohlídky. Skupiny absolventů a přátel průmyslovky si prohlédly místa, kde probíhá současná výuka. Všichni byli udiveni zásadní proměnou starých strojních dílen v moderní laboratoře až po strop nabyté automatizovanými a robotickými systémy. Zkrátka starým časům odzvonilo a škola jde dál v duchu nezastavitelného pokroku.

V posluchárně školy proběhla řada zajímavých přednášek, převážně o historii školy. Velký potlesk si odnesl pan PhDr. Aleš Pospíšil za poutavé vyprávění o architektuře budovy školy a jejím tvůrci Rudolfu Ryšánovi.

Lety psanou historii školy ale také připomnělo příjemné setkání bývalých učitelů. Učebna U13 dýchala vzpomínkami lidí, kteří zasvětili svůj život výuce v kutnohorské průmyslovce.

Jako památku na slavnost si odnášeli návštěvníci výroční almanach. Na stánku v hale školy si ho mohl zakoupit opravdu každý, společně s dalšími upomínkovými předměty. Tím ale prodej zdaleka nekončí, ti, kteří oslavy nestihli navštívit, si ho mohou dále objednávat v sekretariátu školy.

Během oslav škola nedýchala jen „svými vnitřními orgány“, nýbrž o sobě dala patřičně znát i navenek. Už samotné zahájení akce bylo velkolepé. Na vodním pódiu v GASKu, po zaznění státní a studentské hymny v podání Učitelského smíšeného pěveckého sboru Tyl, vystoupilo mnoho významných řečníků. Později za zvuku bubnů vyrazil průvod průmyslováků Kutnou Horou, po místech, která jsou spjata s historií školy. Prvním zastavením se stal internát školy na Komenského náměstí, následovaný historicky první školní budovou v Hornické ulici.

Pak se průvod odebral přímo k průmyslovce, kde na něj čekal připravený celodenní program v parku před školou. V 11 hodin byl dvojicí našich studentů a ředitelem školy Ing. Josefem Tremlem zahájen multižánrový galakoncert. Až do setmění se na pódiu vystřídalo množství hudebníků, kteří přišli své škole pogratulovat. Ve většině kapel totiž hráli naši absolventi.

V dopoledním bloku zahráli Člověk krve, studentská kapela Sample Text a učitelská Abrakadabra. Odpoledne přijeli jazzoví Double Guitar Band se skvělou zpěvačkou Eliškou Tesařovou a po nich „američtí“ Johny Cash Trio. Starší přítomné absolventy doslova rozpohyboval fenomenální Standa Diviš se svým uskupením Krásné nové stroje. Kdo by neznal jeho legendární bigbít!

Večer pak patřil současným hvězdám showbusinessu. Na stejném pódiu se po sobě vystřídali kapela Pekař a populární formace Rybičky 48. Kluci z Rybiček se na školní pódium symbolicky vrátili po 15 letech. V roce 2005 poprvé vystupovali jako půlnoční překvapení maturitního plesu.

Koncert uzavřela videoprojekce „150 let na jedné zdi“ a první rozsvícení věže školy. Za zvuku Dvořákovy Novosvětské symfonie jsme symbolicky zahájili éru dalších sto padesáti let školy.

Velké výročí školy bude dále připomínat zasazený památný dub a mosazná plastika s vyobrazením školy.

Oslavy se uskutečnily za pomoci partnerů školy "ČEZ a.s, Unikom Kutná Hora a.s., Foxconn Technology a.s., Houfek a.s., Spel a.s., Telelarm Security servis s.r.o., Philip Morris ČR a.s., Správa železnic s.o., TPCA Czech s.r.o., Medirecord CZ s.r.o., AŽD Praha s.r.o., EC Kutná Hora s.r.o., HN technology  s.r.o., Metrans a.s., Sev.en Energy AG, Kapka s.r.o., TVP group  s.r.o., Lepor s.r.o., Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o., Měšťanský pivovar Kutná Hora, Kopos Kolín a.s., SolidVision s.r.o., Sidat s.r.o., Pscon daňové a účetní poradenství s.r.o., Pavel Kruliš Beppo, Alcon Čáslav a.s., ABB ČR s.r.o., Automatizace energetických zdrojů s.r.o., Ing. Martin Suchánek". Všem patří velké díky!

Současně také děkujeme všem aktivním studentům a zaměstnancům školy. Bez jejich vynaložené práce by oslavy rovněž nebylo možné uskutečnit!

Martin Procházka


Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us