Zpět

Stáž v Remeši 2022

Vrcholící podzim 2022 byl pro Střední průmyslovou školu v Kutné Hoře významným obdobím, jemuž dominovala přátelská návštěva francouzského Lycea Franklina Roosevelta v Remeši.
Spolupráce obou škol navázala na partnerství historických měst Remeše a Kutné Hory, které spřátelené radnice podepsaly už v roce 2008. Od této doby se naši studenti se svými francouzskými vrstevníky setkali již několikrát, ovšem letošní návštěva Remeše byla přece jenom z jistého pohledu premiérou. Týdenní výjezd byl totiž naplánovaný nejen pro studenty kutnohorské průmyslové školy, ale současně i pro jejich učitele. Skupina 11 učitelů a 23 studentů napříč třídami, obory i ročníky opustila Českou republiku v noci na 14. listopadu.
S velkým očekáváním jsme ještě téhož dne odpoledne dorazili do Remeše, která leží v samotném centru bohaté oblasti Champagne. Stejně jako Kutná Hora, i toto město je zapsáno na listinu světového dědictví UNESCO. A po právu. Charakterizují ho dvě monumentální historické stavby - nepřehlédnutelná vrcholně gotická katedrála Notre-Dame a majestátně vyhlížející bazilika svatého Remigia (Saint-Rémi). Pro upřesnění, i Kutná Hora stojí na linii mezi dvěma vznešenými gotickými katedrálami – Svaté Barbory a Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Další spojitostí obou měst je jejich role ve středověku, kdy obě byla druhým nejvýznamnějším městem ve své zemi.
Navzdory všem pesimistickým meteorologickým předpovědím proběhl studijní pobyt v Remeši za nečekaně příznivého počasí. Už od prvního slunečného dne se naši studenti začlenili mezi své francouzské kamarády, a to nejen tím, že bydleli v jejich rodinách a zažili tak běžný život s ochutnávkou místní gastronomie, ale i účastí na výuce několika předmětů v anglickém jazyce. Také učitelé se vzdělávali. Absolvovali náslechy v hodinách podle svých aprobací, účastnili se neformálních setkání se svými pedagogickými kolegy a vedli s nimi diskuse na téma moderního přístupu k výuce středoškoláků. Škola nám otevřela své laboratoře a prakticky i účelně vybavené učebny.
Naši francouzští kolegové nás celý týden prováděli atraktivním studijním programem spojeným s návštěvou společensky zajímavých cílů. Navštívili jsme muzeum věnované bezpodmínečné kapitulaci Německa 7. května 1945, které se nachází přímo v areálu školy, a prošli jsme centrum města se slavnou korunovační katedrálou Notre-Dame. Zažili jsme exkurzi v továrně Fossier, zabývající se výrobou tradičních sušenek, které v kombinaci s produkty rovněž navštíveného vinařství G. H. Mumm Champagne přináší již několik desítek let svým zákazníkům úžasný gurmánský požitek.
I my jsme ochutnali. V závěru prohlídky města nás na radnici přivítal zástupce remešského starosty a poctil nás poutavým výkladem o historii této budovy spojené s vývojem francouzské demokracie.
Součástí programu byl také celodenní výlet do Paříže s návštěvou Eiffelovy věže, třídy Champs-Élysées, zakončené nepřehlédnutelným vítězným obloukem, a baziliky Sacré-Cœur s přilehlým náměstím umělců.
Studijní pobyt ve francouzské Remeši proběhl v rámci klíčových aktivit projektu IKAP.


Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us