Zpět

Larpová hra z konce 2. světové války na naší škole

Studenti třídy E1C si zahráli v pátek 26. listopadu larpovou hru, při níž se přenesli do konce 2. světové války. Zavaleni ve sklepě, který posloužil jako kryt, museli ve skupině učinit řadu rozhodnutí, např. zda vydat gestapu lidi, kteří tam také našli úkryt.

Bombardování Kolína 15. 3. 1945 – historická fakta 

Kolín představoval důležitý dopravní uzel a nacisté sem soustředili několik strategických závodů. Příběh se odehrává během třetího ze čtyř spojeneckých náletů.

Je 14 hodin 30 minut. V poledne a kolem jedné hodiny přelétlo nad městem několik spojeneckých bombardovacích letek, žádná však nezaútočila. Zavládl zmatek, ale teď už se vše vrátilo do svých kolejí. Jenže přesně to Spojenci očekávali. A teď zaútočili s plnou silou. Hlavním cílem byla kolínská rafinerie Vacuum Oil Company. Rafinérie vzplála. Bombardéry nalétávaly zhruba po pěti minutách. To celé trvalo zhruba čtyřicet minut. Byly zasaženy i ostatní továrny v okolí, vlakové nádraží a trať. A samozřejmě i obytné domy: zcela zdemolováno jich bylo 85! Celkem bylo svrženo tisíc bomb a zahynulo třicet šest osob, převážně civilistů. Ihned po náletu začaly záchranné práce.

Před hrou i po ní se studenti na dálku spojili s autorkou hry Mgr. Vendulou Borůvkovou a probrali všechny zkušenosti, které během vlastního divadelního představení získali.

Co se odehrávalo v naší škole v době 2. světové války, můžete zjistit z projektu Školákem ve válečných letech, do kterého se zapojili naši studenti v roce 2016.

 

 

 


Vytisknout