Zpět

Posíláme pozdravy ze třítýdenní stáže ve Slovinsku.

Do Slovinska jsme dorazili 26 září, kdy po náročné cestě jsme byli nuceni vzbudit recepční, která byla velice rozladěna po telefonátu v pět hodin ráno. Po následném dohadování o zaplacení ubytování, jsme dostaly klíče od pokojů a mohli jsme ulehnout do čistých peřin.

Ráno, po několika hodinovém spánku, jsme se probudily do slunečného rána a začali jsme objevovat město, které bude po dobu pobytu naším domovem. Město Maribor se blíží k rozloze Pardubic. Je to historické město, které se nachází v rakouském pohraničí. Srdcem města protéká řeka Drává, která svojí čistotou připomíná chorvatské moře. Stále je tu co objevovat.

V pondělí jsme měli seznamování v kanceláři Zvod za Novodobno Izobraževanje (ZNI), kde nás lektorka seznámila s pravidly na ubytování a také jsme dostali užitečné informace Slovinsku. Důležitě jsme byli upozorněni na základní slova ve slovinském jazyce, jako na příklad zdravo – ahoj, oprostite – promiňte…

Další den, jsme se museli dopravit za pomocí autobusu znovu do kanceláře ZNI. Co je zde zajímavé, tak pro vstup do veřejné dopravy, do obchodu, tak dokonce i do nemocnice musíte splňovat pravidlo PCT, což znamená platný COVID test, očkování, nebo potvrzení o prodělání nemoci COVID. Bez toho jste tu úplně diskriminovaní. Ale dost o nemocích. V kanceláři jsme se dozvěděli, kde budeme na stáži a podstoupili jsem přípravu na pohovor vedený v anglickém jazyce.

Ve středu jsme všichni úspěšně složili pohovor a byli jsme seznámeni s vedoucími pracovníky. Po skončení pohovoru jsme se rozhody vydat na vyhlídku s názvem Kalvária, odkud jsme si vychutnali výhled na celé město.

Den poté jsme začali náš první den na stážích. Roman Král začal stáž ve firmě SO (secound option), která se zabývá repasováním notebooků. Matěj Černý a Vít Růžička začali ve firmě Smarttronik, která se věnuje výrobou elektroniky na zakázku.

No a na závěr bych rád dodal, že nás všechny zaskočily Slovinci, svou ochotou pomoci a také zdvořilostí. Maribor je město ve kterém se všude dostanete veřejnou dopravou anebo na kole, pomocí cyklostezek a pruhů pro cyklisty. Dbají zde také velice na životní prostředí a udržují čistotu města.


Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us