Zpět

Naučte se programovat za dva týdny, aneb jak to vypadá na Stanfordu

Ve dnech 8. – 19. července absolvoval Zdeněk Krajíček ze třídy IT3 kurz „Introduction to computer science“ (ICS), pořádaný Fakultou informačních technologií (FIT) pražské ČVUT za přítomnosti lektorů Stanford university. Velmi výběrového kurzu se zúčastnilo 100 studentů SŠ z celé ČR, do přihlášky se dokládal prospěch, úroveň AJ, zkušenosti s programováním a logickými úlohami. Výsledkem tohoto úzkého výběru byl kolektiv nadprůměrných studentů, většina z nich měla za sebou již nějaké IT projekty, či komplikovanější logické olympiády atd.

O své zkušenosti se s Vámi v tomto článku podělí.

Program byl velmi nabitý a intenzivní. Každý den ráno snídaně, první přednáška, poté dvě hodiny psaní kódu, oběd, druhá přednáška, další čtyři hodiny programování. Začínalo se v 9:00 ráno a končilo v 18:00 večer. Kvalita kurzu byla excelentní, čemuž odpovídaly i výsledky studentů.

Co obnáší fráze „Naučím se programovat“?

Když se chcete naučit programovat, musíte začít myslet zcela odlišně, platí tu naprosto jiná pravidla než např. v matematice. Počítači musíte sdělit vše přesně tak, jak to očekává. Nutno říci, že tento proces je nejsložitější při učení nového programovacího jazyku. Naštěstí se ale u všech programovacích jazyků příliš neliší. Dále se musíte naučit příkazy, kterých jsou ze začátku desítky, časem ale mohou další stovky přibýt. Logika toho, jak kód programu funguje, je naprosto odlišná od všeho, co jste dosud znali. A přesto vám začne zanedlouho dávat smysl. Plnění podmínek, práce s proměnnými, procházení smyček a datových polí. Kdyby mi někdo řekl, že se tohle všechno dá naučit za 14 dní, vysmál bych se mu. Přesto se právě toto stalo.

Obtížnost úloh byla výborně nastavena tak, aby pomalejší stíhali vše a zároveň ti nejlepší mohli plnit bonusové úlohy.

Kurz se vyučuje na Stanfordu jako dvouměsíční seminář. V našem případě byly lekce smrsknuty do dvou týdnů. Začínalo se úplně od nuly. První den nám lektoři vysvětlovali základy jako: co je to program a jak funguje v počítači. Druhý den jsme vytvořili svojí první konzolovou aplikaci „Hello World“. Třetí den následovala práce s grafikou, čtvrtý a pátý den jsme tvořili legendární hru „Breakout“, kterou úspěšně dokončilo 100% studentů, každý se svým jedinečným řešením. Šestý den jsme se učili pracovat s polem, aneb jak zkrotit nekonečně mnoho proměnných o nekonečně mnoho parametrech.

Poslední dva dny byl za úkol vytvořit závěrečný projekt podle vlastního uvážení. Já jsem si vybral legendární hru „Space invaders“, jen s upravenou fyzikou. Mezi dalšími projekty byste mohli najít např.: Tetris, Pac Man, Super Mario, Piano tiles a další super projekty, většinou vytvořené lidmi, kteří před týdnem netušili, co je to program.

Vyučující ze Stanfordu byli skvělí, vzdělaní v oboru a jejich schopnost předat informace byla ohromná. Z každé přednášky se stala uchvacující show, proložená nespočtem vtipů a narážek s přátelskou atmosférou. Učitelé ze stejné generace jako jejich studenti, rozumějící jejich slangu a zájmům, bez zbytečných formalit.  

Mimo samotnou výuku programování pro nás byl připraven i dobrý mimoškolní program, např. prohlídka kolejí Strahov včetně „Bastlírny“, sportovní víkend či denní bojovky s cílem najít „secret stuff“ v prostorách fakulty i mimo ni.

Kurz byl hrazený univerzitou, platilo se pouze 1000 kč za kolej a stravování. Celkově bych ho shrnul jako velmi přínosný. Nejen množstvím informací, ale i díky skvělým zážitkům s lektory a ostatními stážisty. Pokud se i vy chcete příští léto zúčastnit, můžete se přihlásit na webu https://fit.cvut.cz/

Zdeněk Krajíček ze třídy IT3.


Vytisknout  

KONTAKT

Vyšší odborná škola,
Střední průmyslová škola
a Jazyková škola
s právem státní jazykové zkoušky

Masarykova 197, Kutná Hora, 28401

Telefon: +420 327 588 811
Email: infovos-kh.cz
E-podatelna: vomkhkr-s.cz
Datová schránka: 8nmxism

IČO: 61924059
REDIZO: 600 007 286

© 2019 VOŠ, SPŠ a JŠ Kutná Hora
Chat with us