Zpět

Exkurze E4.A - byli jsme v Jižních Čechách

Ve dnech 1. až 3.10.2019 se třída E4.A vydala spolu se svým třídním Ing. Petrem Hlaváčkem a panem Ing. Jozefem Janotou na tradiční odbornou exkurzi do Jižních Čech. Cesta nejprve rychlíkem a později Bechyňkou celkem utekla a první zastávku v Bechyni jsme využili na oběd a krátkou prohlídku tohoto lázeňského města. Odtud byl již jen skok do Jaderné elektrárny Temelín, která nás již z dálky vítala mohutnými kouřícími chladicími věžemi. První exkurze byla jako tradičně věnována návštěvě informačního centra JTE. Shlédli jsme zde videoprogram o JTE, popovídali si se sympatickou paní průvodkyní a prohlédli jsme si řadu panelů a modelů. Odtud nás pak čekala cesta přes České Budějovice do Vyššího Brodu, kam jsme již za tmy, mírně utrmácení, dorazili. Ve zmodernizované ubytovně Pod hrázi jsme se ubytovali, v útulné hospůdce povečeřeli a zhodnotili zajímavý den.

Druhý den jsme vyrazili vláčkem Lipenkou na exkurzi do hydroelektrárny Lipno. Prolezli jsme ji, díky zkušenému průvodci celou a konstatovali, že generální rekonstrukce technologie se vydařila a vše ještě zářilo novotou. Odnesli si z exkurze jistě řadu zážitků i poznatků o měřící a řídící technice i o výrobě elektřiny. Jen to vyřazené oběžné kolo, které nám průvodce na cestu nabízel, bylo nad naše síly.   Odpoledne jsme vyrazili na výšlap sportovním areálem na Kramolíně a především krásnou podzimní přírodou kolem Čertovy stěny do Vyššího Brodu. Ušli jsme při něm téměř patnáct kilometrů, jen to počasí nám letos zcela nevyšlo.

Třetí den jsme věnovali exkurzi v trolejbusovém depu Dopravního podniku Českých Budějovic. Měli jsme štěstí, průvodcem nám byl velký fanda trolejbusů, který o nich věděl snad všechno. Ukázal nám určitě vše zajímavé, co zde mají, včetně nejmodernějších elektro autobusů a na závěr nás svezl historickým trolejbusem po městě až na nádraží. Určitě se na exkurzích získané vědomosti mohou u maturity hodit. Exkurze proběhla v pohodě, viděli jsme řadu zajímavých míst i věcí a hlavně bude na co vzpomínat.


Vytisknout